ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Գեւորգ Պապոյանի նախագահությամբ սեպտեմբերի 17-ին հրավիրած արտահերթ նիստում քննարկեց ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամի թափուր տեղի համար «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացրած Արտակ Մանուկյանի թեկնածության եւ Ազգային ժողովին այդ պաշտոնին թեկնածու առաջարկելու վերաբերյալ հարցը:
Թեկնածուի կենսագրական տվյալները ներկայացրեց մշտական հանձնաժողովի նախագահը: Նշվեց, որ Արտակ Մանուկյանը 2019-2021 թթ. եղել է ԱԺ յոթերորդ գումարման «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր: 21 օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակ եւ համահեղինակ է եղել: Գեւորգ Պապոյանը շեշտադրեց թեկնածուի գիտական եւ մասնագիտական փորձառությունը:
Արտակ Մանուկյանը շնորհակալություն հայտնեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանն իր թեկնածությունն առաջադրելու համար: Նա վստահեցրեց, որ մասնագիտական կարողությունները կներդնի ՀՀ ԿԲ-ի ռազմավարության մշակման գործում:
Քննարկման եւ քվեարկության արդյունքում հանձնաժողովականները դրական եզրակացություն ներկայացրին Արտակ Մանուկյանի թեկնածությանը:
Մշտական հանձնաժողովը նաեւ քննարկեց եւ ի գիտություն ընդունեց ԱԺ բյուջետային գրասենյակի հաշվետվությունը՝ 2021 թվականի երկրորդ եռամսյակում կատարած աշխատանքների վերաբերյալ: Բյուջետային գրասենյակի համակարգող փորձագետ Գագիկ Բարսեղյանի հավաստմամբ՝ հաշվետու ժամանակահատվածում  Բյուջետային գրասենյակը ստացել է 16 հարցում, որից 5-ը պատգամավորական, 2-ը խմբակցություններից եւ 9-ը մշտական հանձնաժողովներից: Ընդհանուր առմամբ, առաջին կիսամյակի ընթացքում ստացվել է 60 հարցում: Ստացված հարցումների հիման վրա պատրաստվել եւ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին ու նրա տեղակալներին, բոլոր մշտական հանձնաժողովներին ու  խմբակցություններին, ինչպես նաեւ պատգամավորներիn է տրամադրվել 153 տեսակի տեղեկանք:
Պատգամավորները նաեւ հաստատեցին քաղաքացիների ընդունելության 2021-2022 թվականների տարեկան ժամանակացույցը:

17 сентября на внеочередном заседании Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Г.Папояна обсудила вопрос о выдвижении фракцией «Гражданский договор» на вакантную должность члена Совета Центрального банка (ЦБ) РА кандидатуры А.Манукяна.
Биографические данные кандидата представил председатель комиссии. А.Манукян в 2019-2021 гг. являлся депутатом от фракции «Мой шаг» НС седьмого созыва. Он автор и соавтор 21 законодательной инициативы. Г.Папоян особо отметил научный и профессиональный опыт кандидата.
А.Манукян поблагодарил фракцию «Гражданский договор» за выдвижение его кандидатуры. Он заверил, что вложит все свои профессиональные навыки в разработку стратегии ЦБ РА.
В итоге обсуждения и голосования члены комиссии представили положительное заключение по кандидатуре А.Манукяна.
Постоянная комиссия также обсудила и приняла к сведению отчет Бюджетного бюро НС о проделанной работе во втором квартале 2021 г. По словам эксперта-координатора бюро Г.Барсегяна, за отчетный период в структуру поступило 16 запросов, из которых 5 были от депутатов, 2 – от   фракций и 9 – от   постоянных комиссий. Всего за первое полугодие поступило 60 запросов. На их основании подготовлено и представлено Председателю НС и его заместителям, всем постоянным комиссиям и фракциям, а также депутатам 153 вида справок.